Sveučilišni priručnik: “Vježbe za muskuloskeletno zdravlje”

Ponosni smo što možemo objaviti kako je naša voditeljica medicinskog fitnes centra, Ivančica Vadjon, mag. cin., koautorica Sveučilišnog priručnika pod nazivom “Vježbe za muskoloskeletno zdravlje”, koji je napisala sa svojom sestrom, profesoricom na Stomatološkom fakultetu, Irenom Bagarić, mag. cin.

Priručnik je odličan vodič i pregled svih vježbi potrebnih za očuvanje zdravlja našeg tijela, koje se mogu primijeniti, ne samo za studente i djelatnike Stomatološkog fakulteta, nego i na sve nas ostale koji smo sudionici i svjedoci ovog suvremenog načina života te svih utjecaja koji ima na naše cjelokupno fizičko i zdravstveno stanje.

Sve vježbe prikazane u priručniku snimljene su u prostorima Poliklinike Aviva te ih je moguće, zajedno s našom iskusnom Ivančicom Vadjon i ostalim kineziolozima u timu, prakticirati kod nas u poliklinici, ali i svatko individualno u uvjetima vlastitog doma ili u stanci na poslu.

Kroz dugi niz godina rada Medicinskog fitnes centra Poliklinike Aviva, nastojimo naglasiti kako teorijski, tako i primjerom i praksom, važnost prevencije i redovitog vježbanja te pravilnog izvođenja vježbi, sukladno stanju pojedinca i njegovim potrebama.

Priručnik je moguće nabaviti:

U Galeriji možete pogledati samo neke od vježbi koje su opisane u priručniku.

Iz Uvoda priručnika:

Svjesni činjenice važnosti zdravlja jedino redovitim, cjeloživotnim, svakodnevnim
tjelesnim vježbanjem, uz pravilnu prehranu i dovoljno sna te optimističan
pogled na život, možemo utjecati na očuvanje svoga zdravlja i njegovo poboljšanje.
Profesionalne bolesti jedan su od najrizičnijih čimbenika koji narušavaju zdravlje,
a koje je skupina autora, predvođena prof. dr. sc. Marinom Vodanovićem,
opisala u sveučilišnom udžbeniku „Profesionalne bolesti i bolesti vezane uz rad
stomatologa“, 2015. g. Suvremeni način života nudi i pregršt raznovrsnih oblika
vježbanja. Budući da nam je svima VRIJEME presudni čimbenik, opredijelila sam
se za jednostavne ali vrlo učinkovite vježbe koje se uz malo samodiscipline mogu
svakodnevno provoditi u vlastitom domu i tijekom stanke na poslu.
Bogato radno iskustvo naraštaja studenata Stomatološkog fakulteta Sveučilišta
u Zagrebu pružilo nam je zadovoljstvo da to što smo s njima radile itekako ima
smisla jer gotovo svatko koga bi susrele nakon što su se zaposlili u struci, obraćali
bi nam se s riječima: „Često vas se sjetim, točno ste nam govorili, sad me bole
leđa i vrat pa redovito vježbam…“
Cilj nam je potaknuti naše studente kao i sveučilišne djelatnike na prevenciju,
probuditi svijest o važnosti zdravlja jer ono nema cijenu.

Ivančica Vadojon i Irena Bagarić