U Poliklinici Aviva unutar Memory klinike nudimo sveobuhvatnu obradu kognitivnih promjena i pravovremeno otkrivanje čimbenika rizika.

Program za prevenciju demencije i pravovremenog otkrivanja kognitivnih promjena (paket) obuhvaća:

1.) Dopler karotidnih i vertebralnih arterija + funkcijski testovi karotidnih arterija

2.) Kognitivni testovi i indeks kvalitete života QLI

3.) MR mozga – protokol za demenciju – 3 Tesla*

4.) Laboratorijske pretrage i CBM test (test na stresne faktore iz uzorka kose)*

5.) Pregled očne pozadine

6.) EKG

7.) Savjetovanje o prehrani za neurološku problematiku

8.) Upitnik za njegovatelje, razgovor i savjetovanje

9.) Završno mišljenje – kognitivna promjena

Što je demencija?

Demencija je grupa simptoma uzrokovana poremećajem moždanih funkcija, koja utječe na normalan obiteljski, emocionalni, društveni i intelektualni život oboljele osobe te otežava provođenje svakodnevnih aktivnosti.

Više od 50 milijuna ljudi širom svijeta boluje od demencije, a taj će se broj utrostručiti do 2050.

Rano otkrivanje i prevencija

Istraživanja su pokazala da se 35% slučajeva demencije može spriječiti ako pravovremeno eliminiramo čimbenike rizika.

Neophodno je dijagnozu postaviti na vrijeme u ranim stadijima, čim se simptomi pojave, kako bi se započelo s pravovremenim liječenjem s ciljem odgode razvoja i progresije bolesti, kao i poboljšanja kvalitete života.

Simptomi demencije

Simptomi demencije razlikuju se ovisno o uzroku, ali uobičajeni znakovi i simptomi uključuju:

Kognitivne promjene

• Gubitak pamćenja, koji obično primijeti netko drugi
  • Poteškoće u komunikaciji ili pronalaženju riječi
  • Poteškoće s vizualnim i prostornim sposobnostima, poput gubitka tijekom vožnje
  • Poteškoće u zaključivanju ili rješavanju problema
  • Poteškoće u rješavanju složenih zadataka
  • Poteškoće s planiranjem i organiziranjem
  • Poteškoće s koordinacijom i motoričkim funkcijama
  • Zbunjenost i dezorijentacija

Psihološke promjene

• Promjene osobnosti
  • Depresija
  • Anksioznost
  • Neprikladno ponašanje
  • Paranoja
  • Uznemirenost
  • Halucinacije

Blagi kognitivni poremećaj (MCI)

je faza između očekivanih kognitivnih promjena povezanih sa starenjem i ozbiljnijih promjena povezanih s demencijom. Karakteriziraju ga problemi s pamćenjem, jezikom, razmišljanjem ili prosuđivanjem.
Osoba je često sama svjesna da su pamćenje ili mentalna funkcija “narušeni”. Obitelj i bliski prijatelji također mogu primijetiti promjenu. Te promjene nisu dovoljno ozbiljne da značajno ometaju svakodnevni život i uobičajene aktivnosti.

Međutim, blagi kognitivni poremećaj povećava rizik od kasnijeg razvoja demencije. Gotovo 50% osoba s MCI s vremenom razvije demenciju.

Više o demenciji

Broj oboljelih od demencije u svijetu se procjenjuje na 47 milijuna ljudi, a očekuje se da će se do 2050 godine taj broj utrostručiti. Demencija predstavlja jedan od najvećih globalnih izazova i vodeći je javnozdravstveni problem današnjice.

Zahvaljujući ranoj i pravovremenoj dijagnostici bolesti ostvaruju se brojne mogućnosti ranog liječenja oboljelih, koje bi zaustavile ili usporile tijek bolesti i patološke procese koji dovode do poremećaja.

Produljenje životnog vijeka dovodi do sve većeg broja oboljelih osoba, posebno pripadnika treća životne dobi. Procjenjuje se da u Hrvatskoj više od 100 000 ljudi boluje od nekog oblika demencije, a očekuje se da će se taj broj i dalje povećavati, kao što je slučaj u drugim zemljama.

Naši ciljevi su:

1) rano otkrivanje bolesti;

2) pravovremeni početak liječenja, farmakološki i nefarmakološki;

3) pružanje podrške oboljelim osobama i njihovim obiteljima.

Danas znamo da je veliki broj slučajeva demencije moguće spriječiti ranom intervencijom.

Pogledajte sve

Pošaljite upit za usluge iz ovog centra zdravlja

Ovdje možete opisati svoj zdravstveni probem ili za što se želite naručiti.
E-mail adresa
Telefon

Dajem suglasnost da Poliklinika Aviva koristi moje osobne podatke za kontaktiranje elektroničkim putem o promotivnim aktivnostima i novostima (opcionalno).