Što je Post-COVID sindrom?

Stanje nakon COVID-19 javlja se u osoba s poviješću vjerojatne ili potvrđene infekcije SARS-CoV-2, obično 3 mjeseca od početka COVID-19 sa simptomima koji traju najmanje 2 mjeseca i ne mogu se objasniti alternativnom dijagnozom.

Različite studije pokazuju da do 10-15% svih pacijenata s COVID-19 može imati trajnu simptomatologiju tjednima ili čak mjesecima nakon izvorne infekcije. (Izvor: www.cdc.gov/coronavirus/, www.mayoclinic.org/coronavirus/).

Većina ljudi koji su oboljeli od korona virusa (COVID-19) potpuno se oporavlja u roku od nekoliko tjedana. Ali neki ljudi – čak i oni koji su imali blage verzije bolesti – nastavljaju osjećati simptome nakon početnog oporavka.

Možda će vaši simptomi trajati tjednima ili mjesecima, pogotovo ako ste imali teži oblik bolesti i bili bolnički liječeni. Ukoliko simptomi traju između 4 i 12 tjedana nakon početne infekcije, govorimo o produljenom simptomatskom COVID-19, dok post-COVID sindrom definiramo kao simptome koji su prisutni i nakon 12 tjedana, a ne mogu biti objašnjeni  nekim drugim stanjem ili bolesti. (Izvor: www.plivazdravlje.hr)

Starije osobe i osobe s mnogim ozbiljnim zdravstvenim stanjima najvjerojatnije će imati dugotrajne simptome COVID-19, ali čak i mladi, inače zdravi ljudi mogu se osjećati loše tjednima do mjesecima nakon infekcije.

Uobičajeni znakovi i simptomi koji se zadržavaju tijekom vremena uključuju:

• Umor
  • Kratkoća daha ili otežano disanje
  • Kašalj
  • Bol u zglobovima
  • Bol u prsima
  • Problemi s pamćenjem, koncentracijom ili spavanjem
  • Bol u mišićima ili glavobolja
  • Ubrzani ili snažni otkucaji srca
  • Gubitak mirisa ili okusa
  • Depresija ili anksioznost
  • Groznica
  • Vrtoglavica kada stojite
  • Pogoršanje simptoma nakon fizičkih ili mentalnih aktivnosti
  • Gubitak kose

Kada je potrebno obaviti pregled?

Duljina vremena potrebnog za oporavak od COVID-19 ovisi od osobe do osobe, a često je povezano i s težinom akutne faze bolesti COVID-19. Što su simptomi teži i ozbiljniji, potrebno je više vremena za vraćanje u tzv. normalnu rutinu.

No, ako se vaši simptomi ne smanjuju u tjednima oporavka, ako su prisutni i nakon 6 do 8 tjedana od završetka akutne faze bolesti, ako se pogoršavaju, ili su novonastali, svakako je potrebno obaviti liječnički pregled.

Obratite nam se s povjerenjem, naš Post-COVID stručni tim napraviti će evaluaciju Post-COVID sindroma te Vas prema trenutnom stanju i potrebi uputiti na daljnje specijalističke preglede ili terapije, u sklopu Post-COVID ambulante Poliklinike Aviva.

Evaluacija uključuje klinički Post-COVID pregled i razgovor, opsežnu laboratorijsku obradu, EKG i pulsnu oksimetriju te ukoliko je potrebno, liječnik specijalist će vas uputiti na daljnji pregled i obradu.

Pošaljite upit za usluge iz ovog centra zdravlja

Ovdje možete opisati svoj zdravstveni probem ili za što se želite naručiti.
E-mail adresa
Telefon

Dajem suglasnost da Poliklinika Aviva koristi moje osobne podatke za kontaktiranje elektroničkim putem o promotivnim aktivnostima i novostima (opcionalno).