Loading...

Zdravi savjeti

Alergijske bolesti - osvrt kliničara

dr. sc. Željka Vlašić Lončarić

dr. sc. Željka Vlašić Lončarić, dr. med., spec, pedijatrije, subspec. pedijatrijske pulmologije

dr. sc. Željka Vlašić Lončarić
Alergijske bolesti - osvrt kliničara

U razvijenim zemljama zadnjih godina bilježi se značajan porast alergijskih bolesti, što je svakako povezano sa modernim načinom života (industrijalizacija, onečišćenje okoliša, većina stanovništva koncentrirana u gradovima, procijepljenost itd.).

Sve veći izazov suvremenog načina života

Obzirom da se radi o najčešćim kroničnim bolestima populacije, pogotovo u dječjoj dobi, koje se u cca 45% pravovremeno ne dijagnosticiraju, potrebno je prepoznati ih u što ranijoj fazi, kako bi se na vrijeme započelo s liječenjem i na taj način spriječio nastanak komplikacija.

Ključna uloga pravovremene dijagnoze

Kako bismo na vrijeme postavili dijagnozu alergijske bolesti, bilo da se radi o alergijskom rinitisu i/ili alergijskoj astmi, potrebno je od pacijenta dobiti adekvatne hetero/anamnestičke podatke o sezonskom javljanju tegoba (kihanje, šmrcanje, svrbež očiju, kašalj, otežano disanje, zaduha), potom klinički i auskultacijski utvrditi znakove bolesti.

Dijagnostički postupak - Put do precizne dijagnoze

Pacijent se dalje upućuje na pregled specijalisti pulmoalergologu u specijaliziranu ustanovu. Nakon informativnog razgovora i učinjenog kliničkog pregleda slijedi dijagnostički postupak. Prvi korak u dijagnostičkom postupku je kožni ubodni (prick) test, potom in vitro laboratorijska dijagnostika te nezaobilazna plućna funkcionalna dijagnostika.

Suradnja specijalista pulmoalergologa i ORL stručnjaka

Potrebno je napomenuti važnu ulogu ORL specijalista u diferentnoj dijagnostici alergijskog rinitisa te odluci o terapijskom protokolu u dogovoru sa specijalistom pulmoalergologom.

Prednosti rane dijagnostike

Napominjem da rana dijagnostika alergijskih bolesti prvenstveno olakšava tegobe pacijenta, sprječava nastanak komplikacija, poboljšava kvalitetu života, te svakako smanjuje nepotrebne troškove kako pacijenta, tako i zdravstvenog sustava.

Terapijski protokol za alergijski rinitis

Kada govorimo o liječenju alergijskih bolesti, prvenstveno alergijskog rinitisa, nema velike razlike između terapijskog protokola u djece i odraslih. Liječenje se temelji prvenstveno na prevenciji tegoba, pravovremenom uzimanju lijekova kao što su antihistaminici i intranazalni kortikosteroidi.

Liječenje alergijske astme

Kod liječenja alergijske astme, prva linija je inhalacijski kortikosteroid kao osnovni kontroler, uz povremeno korištenje beta-agonista kratkog djelovanja u akutnim egzacerbacijama bolesti. U težim oblicima astme primjenjuju se kombinacijski pripravci inhalacijskih kortikosteroida i dugodjelujućih beta-2 agonista, a kod najtežih oblika terapija se provodi oralnim kortikosteroidima ili biološkom terapijom.

Liječenje komorbiditeta

Kod liječenja astme svakako je važno i liječenje komorbiditeta, čime se postiže poboljšanje kliničkog statusa pacijenta i podiže kvaliteta života.

Navedene informacije imaju svrhu pružiti osvrt kliničara na alergijske bolesti, njihovu dijagnostiku i liječenje, te poticati svijest o važnosti pravovremene dijagnoze i adekvatne terapije za poboljšanje zdravlja pacijenata s alergijskim bolestima.

Zdravi savjeti