Bubrežni kamenci kod djece: Uzroci, simptomi i prevencija

Bolest mokraćnih kamenaca čest je zdravstveni problem u svim dijelovima svijeta s procijenjenom životnom pojavnosti od približno 10-12% kod muškaraca i 5-6% kod žena.
Studije bolesti mokraćnog kamenca u djece i odraslih pokazale su povećanu učestalost u muškoj populaciji.
Tri nedavne populacijske studije sugeriraju značajno povećanje učestalosti dječje urolitijaze u posljednjih nekoliko desetljeća te je u adolescentnoj dobi bolest bubrežnih kamenaca češća u djevojčica.
Etiologija bolesti mokraćnih kamenaca u djetinjstvu slabije definirana nego u odraslih 40-50% djece ima pozitivnu obiteljsku anamnezu. No u dječjoj dobi se češće nalaze temeljne metaboličke abnormalnosti kao i rijetki monogenetski poremećaji. Nizak unos tekućine jasan je čimbenik rizika za nefrolitijazu.
Razlikujemo pojmove
- Nefrolitijaza: kamenci u bubrezima.
- Urolitijaza: kamenci u bubrezima, ureterima, mokraćnom mjehuru.
- Nefrokalcinoza: difuzno taloženje finih čestica kalcijevog oksalata ili kalcijev fosfat u bubrežnom tkivu. Patofiziologija nefrokalcinoze uključuje barem djelomično, povećano izlučivanje kalcija, oksalata, fosfata i/ili smanjenog izlučivanja citrata. Nefrokalcinoza može uzrokovati upalu bubrega i fibrozu, što može dovesti do kronične bolesti bubrega (CKD).
Simptomi kamenca u mokraćnom sustavu kod djece
Simptomi koji mogu ukazivati na postojanje kamenaca u mokraćnom sustavu su:
- Bubrežne kolike, opstrukcija mokraćnog sustava
- Mikro-/makrohematurija ( krv u mokraći)
- Bolno i učestalo mokrenja
- Povraćanje, bol u trbuhu, opća slabost
- Groznica, infekcija mokraćnog sustava
- Slabo napredovanje djeteta
Kamenci u mokraćnom sustavu mogu biti i slučajni nalaz tijekom slikovnih pretraga abdomena (UZV, RTG , CT ili MRI trbuh)
Najčešći tipovi bubrežnih kamenaca
- Kamenci kalcijevog oksalata ( 45-65% ),
- Kamenci kalcijevog forfata (15-30%),
- Urični kamenci (~ 5%),
- Cistinski kamenci (~ 5%),
- Kamenci Mg amonijak fosfata (struvit) češći nakon uroinfekcija (~ 5%)
- te vrlo rijetki Kasntina i 2,8‐dihidroksiadenin (kod nedostatak Adenine phosphoribosyltransferase)
Dijagnoza bubrežnih kamenaca
Kod prve sumnje na kamence u mokraćnom sustavu potrebna je procjena bolesnika:
- Detaljna obiteljska anamneza
- Inicijalno široka pretraga temeljnog metaboličkog uzroka (uz korištenje referentnih vrijednosti za dob)
- Biokemijska analiza izmokrenog kamenca ili kristala ukoliko je dijete izmokrilo kamenac ili kristale poželjno ih je sačuvati i učiniti biokemijsku analizu
- Procjena bubrežne funkcija i redovito kontinuirano praćenje u godišnjim razmacima
Liječenje bubrežnih kamenca kod djece
Cilj liječenja je smanjiti prezasićenost urina tvarima koje tvore kamen.
Vaš pedijatar nefrolog će vam preporučiti što je minimalni unos tekućine te odgovarajuće prehrambene promjene i farmakološko liječenje
Djeca s urolitijazom imaju visok rizik od recidiva. U idealnom slučaju, trebali bi se kontrolirati jednom godišnje. Bolesnike s poznatim metaboličkim rizicima i one koji imaju recidivirajući kamence treba pratiti češće. Pacijenti koji formiraju nove kamence ili imaju kamenac koji se unatoč liječenju povećavaju veličinom trebaju intenziviranje terapije i češće nefrološke kontrole.
Pri rutinskim nefrološkim kontrolama treba učiniti:
- Procjenu faktora rizika kroz analizu 24 h urina i procjenu bubrežne funkcije.
- Ostali testovi moraju biti prilagođeni individualnim potrebama.
- Ultrazvuk je bazična pretraga u redovitom praćenju promjena u veličini kamena.
- Farmakološko liječenje
Prevencija
Visok unos tekućine najvažnija je terapija za sve pacijente s bubrežnim kamencima.
Minimalni preporučeni unos u djece s uobičajenim bubrežnim kamencem je 1,5–2 L/m2/dan. Tijekom toplog vremena i tjelovježbe, unos tekućine mora se povećati. Bolesnici s nasljednim metaboličkim stanjima kao što su primarna hiperoksalurijom ili cistinurijom trebaju veću količinu urina kako bi adekvatno smanjili koncentraciju mokraće i prezasićenost odgovarajućim metabolitima koje tvore kamenac.
- dojenčad:>750 mL/24 h
- 1–5 godina: >1.000 mL/24 h
- 5–10 godina: >1.500 mL/24 h
- starija djeca i adolescenti: >2.000 mL/24 h
- stariji adolescenti i mladi odrasli: >3.000 mL/24 h
Prehrana
U prvom redu savjetujemo smanjeni unos usoljene hrane i suhomesnatih proizvoda.
Preporuča se ograničenje unosa natrija na 2–3 mEq/kg/dan jer povećani unos natrija potiče pojačano izlučivanje kalcija.
Treba izbjegavati prekomjernu potrošnju životinjskih bjelančevina. Unos purina prehranom je paralelan s unosom bjelančevina iz životinjskog podrijetla što posljedično povećava izlučivanje mokraćne kiseline u urinu. Preporučeni unos proteina kod djece s urolitijazom trebao bi biti blizu 100% preporučene dnevni potreba ali ne puno iznad toga. Potrebno je osigurati primjerenu količinu proteina za normalan rast i razvoj.
Djeca s niskim pH urina (kiselim urinom) ili djeca s niskom razinom citrata u urinu (hipocitraturijom) mogu znatno smanjiti rizik za stvaranje kamenaca ako u prehrani imaju obilje voća.
Prehrana također znatno doprinosi izlučivanju oksalata. Stoga bi djeca s kamencima kalcijevog oksalata i/ili hiperoksalurijom trebala izbjegavati hranu bogatu oksalatom (npr. repa, vlasac, čokolada, zeleni čaj, orašasti plodovi, bamija, peršin, rabarbara, soja, špinat, slatki krumpir, tofu i pšenične mekinje) i dodacima vitamina C.
Rizik od recidiva kamenca povećava se i prekomjernom konzumacijom slatkih pića jer napitci koji sadrže fruktozu i glukozu povećavaju izlučivanje kalcija i oksalata u mokraći.
No unatoč hiperkalciuriji koja je najčešći nalaz kod djece sa sklonosti kamencima u mokraćnom sustavu savjetuje se optimalni unos kalcija u skladu sa dnevnim potrebama uz izbjegavanje prekomjernog unosa kalcija. Dijeta s niskim udjelom kalcija ne sprječava kalcijske kamence i nosi rizik od izazivanja hiperparatireoidizma i ugrožavanja zdravlja kostiju. Najbitnije je optimalan unos kalcija prehranom sa optimalnim sadržajem životinjskih bjelančevina i smanjenim unosom natrija.
Djeca s kamencima kalcija mogu imati koristi od pića bogatih citratima poput limunade i soka od naranče, no paziti na količine šećera u tim napitcima.