Loading...

Zdravi savjeti

Kako se nositi sa sezonskom depresijom?

dr. sc. Arijana Turčin

dr. sc. Arijana Turčin, dr. med., spec. psihijatrije, subspec. biologijske psihijatrije

dr. sc. Arijana Turčin
Kako se nositi sa sezonskom depresijom?

Treći ponedjeljak u siječnju proglašen je najdepresivnijim danom u godini, a naziva se još i Blue Monday.

Sezonski afektivni poremećaj i simptomi depresije

Poremećaji raspoloženja (=afekta) su vrlo raznoliki, a tu ubrajamo i sezonski afektivni poremećaj (=SAD, Seasonal Affective Disorder). Tipično se javlja u kasnoj jeseni ili zimi (“zimski blues”), a kod nekih se javlja tijekom ljeta.
Za promjene raspoloženja ponajviše su zaslužni neurotransmiteri serotonin, dopamin, noradrenalin, melatonin i drugi.
SAD se povezuje sa smanjenom količinom prirodne svjetlosti. Prema istraživanjima, kraći dani i oblačno vrijeme mogu poremetiti stvaranje vlastitog melatonina, ali i smanjiti aktivnost hipotalamusa (dio mozga uključenog u regulaciju raspoloženja, apetita i spavanja). Posljedice su loše raspoloženje, manje energije i pospanost.

Ključan dio prirodne svjetlosti u tim procesima je onaj sa valnim duljinama koje daju plavu boju (450-495 nm). Osim psihoterapije, klasičnih antidepresiva, melatonina u tabletama, postoji i fototerapija, koja se provodi izlaganjem posebnim uređajima koji emitiraju svjetlo valne duljine cca 450 nm. Imate li mogućnosti, svakako se preporučuje terapija svjetlom koja se provodi posebnim rasvjetnim tijelima koja se mogu nabaviti i za upotrebu kod kuće.
Depresija je vrlo ozbiljna i česta bolest, koja postaje sve većim problemom hrvatskog zdravstvenog sustava. Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije gotovo 200.000 osoba u 2021. godini u Hrvatskoj pati od depresije. Smatra se da je depresija već sada drugi najozbiljniji problem javnog zdravstva u Republici Hrvatskoj.

Građani mogu prepoznati depresiju kao stanje karakterizirano tugom, gubitkom zanimanja za život i zadovoljstvo, osjećajem krivnje i bezvrijednosti, poremećajima spavanja, apetita, koncentracije i osjećajem umora.

Kako prepoznati SAD i nositi se s njime?

U nastavku donosimo 5 savjeta u borbi sa sezonskom depresijom kako biste ublažili njezine posljedice:

  1. Osvijestite ovu fazu u promjeni raspoloženja kao normalnu i prolaznu, podijelite s bliskim osobama kako vam je i okružite se ljudima koji vas podržavaju.
  2. Planirajte redovitu tjelesnu aktivnost. SAD vas može natjerati na “hibernaciju”. Provođenjem vremena na otvorenom i u prirodi pomaže u borbi s ovim porivom, a tjelesna aktivnost uvelike poboljšava raspoloženje i podiže razinu energije.
  3. Održavajte ritam spavanja. Obzirom da SAD često izaziva promjene u higijeni spavanja, važno je održavati raspored odlaska u krevet. Buđenje organizirajte da bude u slično vrijeme, izbjegavajte drijemanje preko dana, a poželjno je smanjiti tjelesnu aktivnost i unos hrane i pića u satima prije spavanja
  4. Hranite se uravnoteženo. Zdrava, redovita i raznolika prehranu bogatu mineralima, žitaricama i vitaminima što će pozitivno utjecati na osjećaj umora i prevenirati dobitak na težini.
  5. Podsjetite se da je ovo razdoblje teško za većinu ljudi, odajte si priznanje za trud, pohvalite se i počastite se nečim posebnim.

Liječenje

Ipak, izuzetno je važno doći do ispravne dijagnoze te što ranije započeti s adekvatnim liječenjem.

Od stručnjaka Poliklinike Aviva saznajte više o složenosti stanja mentalnog zdravlja kao što su tjeskoba, depresija, fobije ili ovisnost.Bilo da trebate pomoć 𝐩𝐬𝐢𝐡𝐨𝐥𝐨𝐠𝐚 ili 𝐩𝐬𝐢𝐡𝐢𝐣𝐚𝐭𝐫𝐚, u Poliklinici Aviva imamo 𝐓𝐈𝐌 𝐙𝐀 𝐌𝐄𝐍𝐓𝐀𝐋𝐍𝐎 𝐙𝐃𝐑𝐀𝐕𝐋𝐉𝐄 čija se zajednička uloga nadopunjava u liječenju pacijenata.

Obratite nam se s povjerenjem.

𝟎𝟏 𝟒𝟔𝟗𝟑 𝟏𝟏𝟏

𝐢𝐧𝐟𝐨@𝐩𝐨𝐥𝐢𝐤𝐥𝐢𝐧𝐢𝐤𝐚-𝐚𝐯𝐢𝐯𝐚.𝐡𝐫