Primjena ultrazvuka u bolestima mišićno - koštanog sustava

Primjena ultrazvuka u bolestima mišićno - koštanog sustava
Zašto je ultrazvuk produžena ruka liječnika, kliničara?
Ultrazvuk se može koristiti u slikovnom prikazu kako upalnih, tako i neupalnih bolesti mišićno-koštanog sustava. U kliničkoj praksi koriste ga fizijatri, reumatolozi i ortopedi. Ultrazvuk smatramo produženom rukom liječnika, kliničara, uz pomoć koje se ispravna dijagnoza postavlja brže i točnije. Dijagnostički ultrazvuk predstavlja iznimno koristan alat u medicinskoj dijagnostici, omogućujući preciznu vizualizaciju unutarnjih struktura i otkrivanje različitih patoloških promjena. Njegova neinvazivnost, brza primjena i široka primjenjivost čine ga nezamjenjivim sredstvom u postavljanju dijagnoze, praćenju stanja pacijenata te primjeni injekcijskih tehnika liječenja.
Niže Vam donosimo pregled primjene ultrazvuka kod najčešćih bolesti mišićno – koštanog sustava.
- Reumatoidni artritis
Jasno je da rano postavljanje dijagnoze i početak liječenja upalnih artritisa utječu na prognozu i tijek bolesti. Međutim, prije izlaganja pacijenta lijekovima s potencijalno toksičnim nuspojavama, važno je postaviti ispravnu dijagnozu. Glavne značajke reumatoidnog artritisa su sinovitis, tenosinovitis (upala tetive) te koštane erozije. Detekcija sinovitisa tijekom pregleda može biti izazovna, a neupalna stanja mogu imitirati karakteristike upalnih artritisa. Tipične radiografske značajke reumatoidnog artritisa, poput erozija kostiju, možda neće biti prisutne u ranim stadijima bolesti, dok ultrazvuk može otkriti ovakve promjene i u ranim stadijima. Tenosinovitis kod reumatoidnog artritisa može dovesti do puknuća tetive, a može ga biti teško dijagnosticirati klinički kod pacijenata s artritisom jer se bol lako može pripisati osnovnom zahvaćanju zglobova. Korištenje ultrazvuka u procjeni pacijenata s mogućim upalnim artritisom može pomoći u prevladavanju ovih izazova.
- Psorijatični artritis
Ultrazvuk je koristan u otkrivanju unutarzglobnih i izvanzglobnih manifestacija psorijatičnog artritisa. Izvanzglobne značajke uključuju entezitis, tendonitis, tenosinovitis i daktilitis. Redoviti UZV pregled bolesnika sa psorijatičnim artritisom pomaže u otkrivanju ranih promjena.
- Kristalinični artritisi - giht i pseudogiht
Ultrazvuk je idealni alat u postavljanju dijagnoze kristaliničnog artritisa. Čestice kristala jače reflektiraju ultrazvučne valove od okolnih tkiva. Stoga ultrazvuk može detektirati taloženje kristala na hrskavici, ovojnicama tetiva, sinovijalnoj tekućini i potkožnim tkivima.
- Osteoartritis
Osteoartritis je degenerativna bolest zglobova koja uzrokuje trošenje hrskavice i promjene u okolnim kostima. Može zahvatiti bilo koji zglob, ali najčešće se javlja na koljenima, kukovima i šakama.
RTG (rentgen) je trenutno standard za slikovno prikazivanje i procjenu težine osteoartritisa (OA) u rutinskoj praksi. Međutim, RTG ne omogućuje procjenu sinovitisa i otekline zgloba. RTG značajke osteoartritis ne podudaraju se s simptomima. Otkrivanje sinovitisa (upale zgloba) kod osteoartritisa smatra se važnim jer je njegovo prisustvo povezano s boli.
Ultrazvuk se može koristiti za otkrivanje različitih manifestacija osteoartritisa, uključujući izljev u zglobu, sinovitis, erozije i osteofite.
- Tendinopatija
Dijagnostički ultrazvuk je koristan u dijagnosticiranju patologije tetiva na različitim lokalizacijama:
- Ramena
Ultrazvuk omogućuje preciznu evaluaciju tetiva rotatorne manžetne, često pogođene kod stanja poput tendinitisa i ruptura te kalcifikata. U ramenu također jasno možemo prikazati burzitis te izljev u zglobu ramena.
- Laktovi
Na laktovima, ultrazvuk se često koristi za procjenu tetiva poput tetive bicepsa i tetive lateralnog i medijalnog epikondila, često povezanih s teniskim i golferskim laktom.
- Zapešća i šake
Tetive poput one na dorzalnom dijelu zapešća ili fleksornih tetiva prstiju mogu se pažljivo analizirati ultrazvukom, posebice kod stanja poput tendinitisa i tenosinovitisa. Od poznatih dijagnoza ultrazvukom najčešće dijagnosticiramo De Quervainov tenosinovitis te škljocajući prst kao i rizartrozu (osteoartritis korijenskog zgloba palca)
- Koljena
Ultrazvuk je koristan za procjenu tetiva poput tetive kvadricepsa i tetive patele, koje su često pogođene raznim patološkim stanjima.
- Ahilova tetiva
Na području pete, ultrazvuk se često koristi za procjenu Ahilove tetive, često povezane s tendinitisom ili rupturom, posebno kod sportaša.
Plantarna fascija: ultrazvukom možemo odlično prikazati zadebljanje plantarne fascije kod pacijenata s plantarnim fascitisom.
- Ozljede tetiva i mišića
Bilo kod sportaša bilo kod ljudi koji se ne bave sportom ultrazvuk je odlična dijagnostička metoda za dijagnosticiranje ozljede tetiva, ligamenata i mišića.
- Ozljede tetiva
Ozljede tetiva u vidu potpune ili djelomične rupture najčešće viđamo kod tetiva rotatorne manžete ramena, Ahilove tetive te patelarnog ligamenta na koljenu.
- Ozljeda ligamenata
Najčešće se radi o traumatskim stanjim različitih zglobova gdje može doći do pucanja tetiva. Najčešće se vidi ozljeda kolateralnih ligamenata koljena te ozljeda ligamenata u stopalu nakon frakture ili uganuća gležnja.
- Ozljede mišića
Ultrazvuk je koristan u dijagnosticiranju ozljeda mišića, omogućujući vizualizaciju različitih stupnjeva ozljede (naprezanja, trganja vlakana ili hematoma), čime pruža važne informacije za planiranje tretmana i rehabilitacije. Ova tehnika također pomaže u realnom vremenu praćenju procesa ozdravljenja mišićnih ozljeda.
- Burze (sluzne vreće) i cistične tvorbe
Najčešći tip cista koji se detektiraju ultrazvukom su ganglion ciste i obično se javljaju u području ručnog zgloba, često na stražnjoj strani zgloba. Ganglion ciste sadrže gelasti sadržaj te su vezane uz zglob ili ovojnicu tetive.
Burze su male vrećice ispunjene tekućinom koje se nalaze između kostiju, tetiva i mišića u tijelu, koji olakšavaju pokrete i smanjuju trenje. Kod iritacije i upalni stanja burze mogu postati upaljene i bolne te se u njima nakuplja tekućina. Ultrazvukom možemo vrlo jasno detektirati upalu burze i izgled sadržaja same burze. Najčešće burzitise vidimo u ramenu (subakromijalna subdeltoidna burza), laktu (olekranonska burza), koljeno (prepatelarna burza) te u području pete (retrokalkanearna burza).
- Intervencije pod kontrolom ultrazvuka
Ultrazvuk je odlična metoda koja može poslužiti liječniku u vizualnom vođenju igle kroz tkiva do ciljanog mjesta. Prednosti ultrazvukom vođenih injekcija uključuju precizno usmjeravanje igle na ciljano mjesto, što omogućuje točnu primjenu lijeka ili terapeutske tvari. Ova tehnika također omogućuje vizualizaciju anatomske strukture u stvarnom vremenu, povećavajući sigurnost postupka i smanjujući rizik od pogrešaka.
Na ovaj način može se izvršiti punkcija zgloba i evakuacija izljeva u zglobu što najčešće koristimo za koljeno i rame. U istom aktu se može izvršiti davanje lijeka u zglob. Ultrazvučno vođene injekcije se široko koriste kod davanja lijeka u ovojnicu upaljenih tetiva; najčešće tetive na šaci, stopalu i laktu. Davanje lijeka se može izvršiti također u ranije spomenute burze (sluzne vreće). Pod kontrolom ultrazvuka se može vršiti evakuacija sadržaja većih ganglion cista te Bakerove ciste iz koljena. UZV možemo koristiti kao pomoć kod davanja svih oblika lijeka: klasična blokada, hijaluronska kiselina te plazma bogata trombocitima (PRP).
Pod kontrolom ultrazvuka može se izvršiti i davanje lijeka u neposrednu blizinu živca kao što je slučaj kod sindroma karpalnog kanala.