Sačuvajte svoje dijete od visokih temperatura!
Djeca uživaju u školskim praznicima i slobodi igranja na otvorenom, a plaže su pune. Pitamo se na koji način dugotrajan toplinski val može predstavljati značajan zdravstveni rizik za djecu?
Boravak na otvorenom je vrlo zdrav za djecu, ne želimo to obeshrabriti. Pijenje puno vode, pauze za odmor kao i planiranje aktivnosti u najhladnijim dijelovima dana mogu uvelike pomoći u smanjenju zdravstvenih rizika povezanih s vrućinom.
Doživljavaju li sva djeca toplinski stres na isti način?
Iako ekstremna vrućina i vlaga mogu opasno opteretiti tijelo bez obzira na dob i zdravstveno stanje, pojedinačni čimbenici kao što su razina hidratacije djeteta, kondicija i status aklimatizacije - koliko su se prilagodili toplijim i vlažnijim uvjetima - igraju veliku ulogu u njihovom odgovoru na vrućinu. Dijete s astmom, dijabetesom ili srčanim problemima ima veći rizik od razvoja bolesti povezanih s vrućinom.
Koji su znakovi upozorenja na razvoj toplinske bolesti ?
Toplinski udar, stanje u kojem tijelo ne može kontrolirati svoju temperaturu, može biti smrtonosno. Važno je prepoznati rane znakove iscrpljenosti i pojačane žeđi.
Ozbiljniji znakovi mogu se manifestirati kao glavobolja, ubrzan puls omaglica i nesvjestica. Važno je slušati djecu ako se žale na simptome. Ako djeca osjećaju mučninu, slabost, vrtoglavicu, dugo ne mokre, imaju povišenu temperaturu ili ako imaju grčeve mišića, već napreduju do točke kad će im trebati hitna liječnička pomoć.
Može li se moje dijete sigurno baviti sportom kada su vrućina i vlaga intenzivni?
Djeca moraju biti posebno oprezna ako se naprežu tijekom rizičnih uvjeta velikih dnevnih temperatura. Može pomoći ako se prije vježbanja odmaraju u klimatiziranom prostoru, prave redovite i duže pauze usred aktivnosti, borave u hladu kad je to moguće i piju ohlađenu elektrolitsku tekućinu i vodu. Plivanje je još jedan sjajan način da se dijete rashladi i ostane aktivno. Zapamtite! Kako bi se spriječilo utapanje, djecu uvijek treba nadzirati dok plivaju ili se igraju u vodi.
Jesu li djeca u opasnosti od ekstremne vrućine dok su u zatvorenom prostoru?
Već i pri blagim toplinama kad je vanjska temperatura zraka samo 26 stupnjeva, temperatura u autu doseže 38 i više Celzijevih stupnjeva. Svi stručnjaci se slažu. Zatvoreni prostor automobila ljeti je najveća prijetnja za djecu! Nikada ne ostavljajte dijete u automobilu ljeti, čak ni s malo otvorenim prozorima.
Za ljude i djecu u stambenim prostorima bez klima uređaja ili dobre zasjenjenosti i ventilacije savjetuje se odlazak u klimatizirane prostore tijekom dana ukoliko je to moguće. Također, ako je moguće, noću bi trebalo otvoriti prozore za cirkulaciju zraka. Ventilatori, hladne krpe i hladne kupke dobri su za pružanje olakšanja u bilo kojem trenutku dana. Kad je vrijeme sparno, postoji iskušenje da se popije bilo koji hladan napitak – ali nisu svi izvori hidratacije jednaki. Energetska pića i napitci s visokim udjelom kofeina ili šećera imaju diuretski učinak i učinit će vas još više dehidriranima. Ako primjećujete da vaš urin i urin vašeg djeteta nije bistar ili svijetlo žut nego je tamnih nijansi to je znak da niste dovoljno hidrirani. Najbolje je piti vodu i oralnu elektrolitsku otopinu za rehidraciju.
Mala djeca i dojenčad suočavaju se s dodatnim rizicima u toplinskim valovima i trebaju veliku pozornost!
Površina tijela dojenčeta u odnosu na tjelesnu masu je puno veća nego u odraslih i starije djece. Mogućnost znojenja je manja stoga je regulacija tjelesne temperature drugačija nego u odraslih i vrijeme do pregrijavanja tijela je puno kraće.
Mališani vam ne mogu uvijek reći da su umorni ili pregrijani ili da se ne osjećaju dobro, posebno mala djeca i bebe. Dojenče se ne znoji kao starija djeca, ali koža će biti topla i ljepljiva. Mala djeca u kolicima trebala bi imati dovoljno ventilacije oko kolica i treba ih držati u hladu uz stroga ograničenja izravnog izlaganja suncu. Trebali bi nositi svijetlu jednoslojnu odjeću za zaštitu od sunca ili kremu za sunčanje širokog spektra ako su stariji od 6 mjeseci.
Vrlo mala dojenčad trebala bi češće podoje majčinim mlijekom ili češće pojenje mliječnom formulom. Mala djeca ne nose bocu vode kao velika djeca pa je poželjno koristiti čašice i slamke kako bi mališani privolili da češće i lakše piju.
Ako su mrzovoljni i plačljivi kada uobičajeno ne bi trebali biti, imaju bolove u trbuhu ili ne žele jesti ili piti te se ponašaju neuobičajeno, a bili su vani dulje vrijeme, to može upućivati na iscrpljenost od vrućine.