Savjeti za pomoć djetetu u preuzimanju kontrole nad mokraćnim mjehurom

Normalan mokraćni mjehur je rastezljiva vrećica izrađena od mišića. Ovaj se mišić razlikuje od drugih mišića kao što su mišići u našim rukama i nogama, po tome što ga mozak ne kontrolira izravno, već neizravno refleksima. Tu je i mišić sfinktera uretre - gdje urin napušta mjehur - mišić koji je djelomično pod izravnom kontrolom mozga i većinu vremena je blago stegnut kako bi mokraća ostala u mjehuru.
Ako je sve ide u običajnim tijekom sa navršenih pet ili šest godina mokrenje funkcionira ovako:
1) Kako se mokraćni mjehur puni urinom, mišić mokraćnog mjehura je opušten i rasteže se postupno. Kad se rastegne do neke mjere javlja potreba za odlazak na toalet (ali nema osjećaja panike!).
2) Kad dijete dođe do toaleta i priprema se za mokrenje. Mišić mjehura je još uvijek opušten i rastegnut.
3) U trenutku kad kreće mokrenje mišiću sfinktera sada je naređeno da se opusti.
4) To, zauzvrat, pokreće refleks putem leđne moždine zbog kojeg se mišić mjehura steže.
5) Sfinkter je opušten sve dok se mišić mjehura skuplja i mišić mjehura se skuplja sve dok mjehur ne bude prazan.
Najčešći poremećaji mokraćnog mjehura
Prekomjerno aktivan mokraćni mjehur: mišić mokraćnog mjehura ima tendenciju stezanja bez najave, a možda čak i bez da je više od pola pun. Rezultat je da dijete osjeća iznenadnu, neočekivanu i snažnu želju za mokrenjem i treba snažno stegnuti sfinkter kako bi ostalo suho, inače se mala ili velika količina urina bez upozorenja propusti na rublje.
Roditelji često misle da dijete "ne primjećuje" kada je vrijeme za odlazak na zahod, ali istina je da je mjehur taj koji ne govori djetetu da će se uskoro isprazniti. Dobro poznat uzrok prekomjerne aktivnosti mjehura je infekcija mokraćnog sustava, kada bakterije iritiraju mjehur, ali mjehur može biti i prekomjerno aktivan i bez uro infekcije. Ono što mnogi roditelji ne povezuju da neredovito pražnjenje stolice može uzrokovati prekomjernu aktivnost mokraćnog mjehura, jer proširenje izlaznog dijela debelog crijeva (rektuma) može pritiskati mjehur sa stražnje strane).
Drugi čest problem je što se mokraćni mjehur ne isprazni u potpunosti. To je najčešće kod one djece kojima se sfinkter stišće dok mokre ili onih koji imaju naviku odgađati pražnjenje mjehura što je duže moguće i obično predugo čekaju prije odlaska na toalet i tako pretjerano rastežu mokraćni mjehur. A ako mjehur nije pravilno ispražnjen, postoji jasan rizik od infekcija mokraćnog sustava. Neka djeca mogu imati i prekomjernu aktivnost mjehura i poteškoće s pražnjenjem, a zatvor stolice može uzrokovati oba ova poremećaja. Što se može učiniti po tom pitanju? Problemi s mjehurom često se mogu liječiti vrlo lako, tu smo da pomognemo djetetu da preuzme kontrolu nad svojim mokraćnim mjehurom.
Evo nekih osnovnih principa koji pomažu!
1) Idite na toalet mokriti redovito, svaki dva sat ili oko šest puta dnevno (nakon ustajanja iz kreveta, sredinom prijepodneva, oko podneva , sredinom poslijepodneva, kasno poslijepodne i prije spavanja).
2) Ne žurite dok mokrite. Dajte mjehuru vremena da se potpuno isprazni. Sjednite s raširenim nogama i dobrom podrškom za bedra i stopala (mala klupčica ispred wc školjke kako noge ne bi visjele).
3) Pijte dovoljno. Prikladna je za djecu oko jedna litra tekućine (uglavnom vode) dnevno.
4) Dječaci mogu mokriti stojeći ili sjedeći, nema žurbe tijekom mokrenja, mokrenje ne završavamo dok još idu kapljice.
5) Pazite na redovitost stolice
6) Objasnite djetetu kako mjehur funkcionira. To će potaknuti njegovu suradnju. *Pripremljeno prema svenskaenures.se *korisni link https://eric.org.uk/advice-for-children-with-constipation/