Hormon luteinizacije - LH*
Hormon luteinizacije - LH proizvodi hipofiza i izuzetno je važan za pravilno funkcioniranje reproduktivnog sustava.
Naručite se na pregled u nekoliko klikova
- Prikažite cijenu i odaberite jednu ili više usluga
- Odaberite željeni termin pregleda
- Ubrzo ćete dobiti povratnu informaciju o terminu
Opis
LH proizvodi hipofiza i izuzetno je važan za pravilno funkcioniranje reproduktivnog sustava. Glavna uloga LH kod žena je formiranje zrelog folikula u jajniku iz kojeg se oslobađa jajna stanica, odnosno dolazi do ovulacije. Kod odraslih muškaraca LH stimulira sintezu testosterona u intersticijskim stanicama sjemenika. Koncentracija LH u krvi mjeri se radi utvrđivanja sindroma policističnih jajnika, otkrivanja uzroka amenoreje, sindroma menopauze, nasljednih bolesti s kromosomskim nepravilnostima (poput Turnerovog sindroma) te kod sumnje na nedostatak Leydigovih stanica koje su odgovorne za proizvodnju testosterona i drugih hormona kod muškaraca. LH se najčešće mjeri kada žena počinje sumnjati na probleme s plodnošću, odnosno nakon neuspjelih pokušaja začeća. LH se obično određuje drugog do petog dana menstruacijskog ciklusa.
Povišene vrijednosti
Povišena koncentracija LH upućuje na promjene u funkciji gonada ili poremećaj u odnosu hipotalamus-hipofiza. Također se povišenje nalazi u Turnerovom sindromu, gonadnoj disgenezi i u menopauzi. LH je povišen i u sindromu policističkih jajnika.
Snižene vrijednosti
Konstantno sniženi LH javlja se kod hipogonadotropnog hipogonadizma, zakašnjelog puberteta, Sheehanovog sindroma, anoreksije i tumora hipotalamusa.
Vrijeme izdavanja nalaza
Nalaz je gotov isti dan.
Upute za pripremu
Koncentracije spolnih hormona: E2, progesteron, FSH i LH ovise o fazama menstrualnog ciklusa. Za njih postoje referentni intervali za folikularnu, ovulacijsku, lutealnu fazu i zasebni referentni interval za pacijentice u menopauzi. Koncentracije spolnih hormona najčešće se određuju od 2. do 5. dana (folikularna faza) ili od 21. do 23. dana (lutealna faza) menstrualnog ciklusa, ovisno o preporuci liječnika i/ili hormonu koji se određuje. Izuzetak su žene koje nemaju menstrualne cikluse, žene u postmenopauzi i djevojčice prije puberteta. Prije određivanja prolaktina iznimno je važno da pacijent miruje pola sata, da nije pod stresom, da je odmoren, da nije podvrgnut papilatornom pregledu dojke ili kirurškom zahvatu dojke. Krv ne vaditi pacijentu nakon dugotrajnog putovanja, noćne smjene ili izrazito stresnog događaja. Kod određivanja koncentracije prolaktina krv se mora vaditi 1-2 sata nakon buđenja (od 8-9 sati ujutro). Uzimanje krvi nije poželjno za vrijeme trajanja terapije hormonima koji djeluju na funkciju spolnih žlijezda: hormonska nadomjestna terapija, terapija lijekovima s antiandrogenim učinkom, uzimanje kontrecaptiva. Izuzetak su pacijenti kojima je potrebno uzastopno mjerenje koncentracije hormona prije ovulacije, odnosno tijekom postupka potpomognute oplodnje. Hormoni važni za procjenu pravilnosti menstrualnog ciklusa preporučuju se kontrolirati tijekom istog menstrualnog ciklusa. Neposredno uoči nastupajućeg menstrualnog ciklusa ne preporučuje se uzimanje krvi za hormone jajnika. Ne preporuča se uzimanje krvi za hormone funkcije jajnika u trudnoći jer koncentracije nisu usporedive s referentnim intervalima za žene reproduktivne dobi.
Referentne vrijednosti
Muškarci | 1,1 - 25 IU/L | |||
Žene | 1,2 - 12,5 IU/L (folikularna faza) | 12 - 82 IU/L (ovulacijska faza) | 0,4 - 19 IU/L (luteinska faza) | 14 - 48 IU/L (postmenopauza) |