Loading...

Naručite se na pregled u nekoliko klikova

  • Prikažite cijenu i odaberite jednu ili više usluga
  • Odaberite željeni termin pregleda
  • Ubrzo ćete dobiti povratnu informaciju o terminu

Opis

Mokraćna kiselina je konačni metabolički produkt egzogenih, hranom unesenih i endogenih u organizmu sintetiziranih purina (purini su dio nukleinskih kiselina koji se najviše unose mesom). Nastaje u jetri, izlučuje se putem bubrega pri čemu količinu mokraćne kiseline u tijelu određuje ravnoteža između njegove sinteze i njenog uklanjanja.

Povišene vrijednosti

Hiperurikemija uključuje pretjeranu proizvodnju mokraćne kiseline ili njeno smanjeno uklanjanje. U većini slučajeva za povećanje razine mokraćne kiseline odgovorno je njegovo smanjeno tubularno izlučivanje. Najpoznatije povećanje razine mokraćne kiseline u krvi je giht gdje se mokraćna kiselina odlaže u zglobove. Rjeđe se hiperurikemija javlja kod povećanog unosa purina hranom, bubrežne insuficijencije, akutne i kronične bolesti bubrega, leukemije, limfoma, policitemije, psorijaze, posta, pretjeranog konzumiranja alkohola, gladovanja, kemoterapije. Određivanje količine izlučivanja urata iz urinarnog trakta može pomoći u odabiru odgovarajućeg liječenja za hiperurikemiju i biti pokazatelj da li treba pacijente liječiti urikozuričkim lijekovima da bi se poboljšalo izlučivanje u bubrezima ili alopurinolom da bi se smanjila sinteza purina.

Snižene vrijednosti

Hipourikemija može biti rezultat smanjene proizvodnje mokraćne kiseline do koje dolazi u nasljednoj ksantinuriji, nasljednom nedostatku purin nukleozid fosforilaze i kod terapije alopurinolom. Hipourikemija može biti i posljedica povećanog izlučivanja mokraćne kiseline iz bubrega do čega može doći kod zloćudnih bolesti, AIDS-a, Fanconijevog sindroma, šećerne bolesti, jakih opeklina i hipereozinofilnog sindroma Hipourikemija može biti i rezultat liječenja urikozuričkim sredstvima i konzumiranja kontrastnog sredstva za rendgensko snimanje.

Vrijeme izdavanja nalaza

Nalaz je gotov isti dan.

Referentne vrijednosti

M/Ž 1-7 godina 105-295 µmol/L
M/Ž 8-12 godina 125-228 µmol/L
M 13-19 godina 163-383 µmol/L
Ž 13-19 godina 142-303 µmol/L
M ≥ 20 godina 182-403 µmol/L
Ž ≥ 20 godina 134-337 µmol/L