Loading...

Psihologijska obrada: Što je, kako izgleda i kome je namijenjena?

Psihologijska obrada specijalistički je dijagnostički postupak koji omogućuje dublje razumijevanje psihološkog funkcioniranja osobe. Sastoji se od kliničkog intervjua, primjene psihologijskih testova te izrade pisanog nalaza i stručnog mišljenja psihologa. Kroz ovu obradu dobiva se cjelovit uvid u emocionalno i kognitivno stanje osobe, što omogućuje planiranje daljnjeg tretmana i preporuka za dodatne specijalističke pretrage ako su potrebne.

Važno je naglasiti da psiholog ne postavlja medicinsku dijagnozu; to je u nadležnosti liječnika specijalista, koji na temelju psihodijagnostičkih rezultata donosi zaključak i propisuje odgovarajući tretman.

Zašto se provodi psihologijska obrada?

Na psihologijsku obradu može se uputiti svaka osoba koja doživljava psihičke smetnje ili jednostavno želi steći bolji uvid u vlastito funkcioniranje. Postoji nekoliko razloga za upućivanje:

Kod odraslih: Obrada pomaže u identifikaciji i razumijevanju emocionalnih ili kognitivnih poteškoća, što olakšava planiranje daljnjeg tretmana, bilo da se radi o psihoterapiji, psihijatrijskom praćenju ili drugim oblicima podrške.

Kod djece: Najčešće se provodi na inicijativu roditelja, zakonskih skrbnika ili institucija poput škola, radi bolje procjene psihofizičkog statusa i planiranja adekvatnog obrazovnog ili terapijskog pristupa.

Osoba može na obradu doći samoinicijativno ili na preporuku specijalista, poput psihijatra, neurologa, logopeda ili obiteljskog liječnika.

Kako se pripremiti za psihologijsku obradu?

S obzirom na to da psihologijska obrada traje dulje od standardnih specijalističkih pregleda, važno je doći odmorni te zadovoljiti osnovne fiziološke potrebe (biti siti i hidratizirani). Osobe sa slabijim vidom trebale bi ponijeti naočale kako bi mogle neometano rješavati testne zadatke.

Za djecu je poželjno da ih roditelji unaprijed pripreme na obradu, objasne svrhu testiranja i napomenu da testovi kod psihologa nisu poput onih u školi. Također, potrebno je djetetu najaviti da će u ambulanti biti samo s psihologom kako bi se smanjio mogući stres zbog separacije.

Koliko traje psihologijska obrada?

Trajanje obrade varira ovisno o osobi, njezinom stanju i vrsti poteškoća s kojima dolazi. U prosjeku, postupak traje između 2 i 3 sata. Nakon provedene obrade, pisani nalaz i stručno mišljenje dostupni su u roku od 7 do 10 dana.

Zašto odabrati Polikliniku Aviva?

Poliklinika Aviva nudi interdisciplinarni pristup psihologijskoj obradi, omogućujući timsku evaluaciju koja uključuje psihologe, psihijatre, neurologe, neuropedijatre, logopede i druge specijaliste. Ovakav holistički pristup omogućuje precizniju dijagnozu i bolju personalizaciju tretmana.

Ako osjećate da bi vam psihologijska obrada mogla pomoći u boljem razumijevanju sebe i planiranju daljnjeg tretmana, obratite nam se s povjerenjem.

Liječnici

Martina Štrk

mag. psihologije

Martina Štrk

Naručite se na pregled u nekoliko klikova

  • Odaberite jednu ili više usluga
  • Odaberite željeni termin pregleda
  • Ubrzo ćete dobiti povratnu informaciju o terminu

Kolačići

Koristimo vlastite kolačiće i kolačiće treće strane kako bismo Vam mogli prikazati web stranicu i razumijeti kako je koristite, s pogledom na poboljšanje usluga koje nudimo. Ako nastavite s pregledavanjem, smatramo da prihvaćate upotrebu kolačića. Klikom na „Prihvaćam samo nužne“ učitat će se samo oni kolačići koji su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranicea, klikom na „Prihvaćam sve“ učitat će se svi kolačići, uključujući i oni putem kojih dolazi do prijenosa podataka u treće zemlje.

Pravila privatnosti i Pravila o korištenju kolačića možete vidjeti ovdje.