MR pretrage abdomena
Od konvencionalnih radioloških metoda za oslikavanje abdomena, u našoj ustanovi koriste se nativne pretrage. Rade se nativna snimka abdomena u stojećem položaju, najčešće indicirana u hitnim stanjim kao što su sumnja na perforaciju šupljeg organa ili zastoj (ileus) u probavnom kanalu.

Također se može koristiti za orijentacijsku procjenu kalcificirajućih (ovapnjelih) promjena u abdomenu.
Radi se i nativna snimka urotrakta za procjenu mokraćnih kamenaca. U našoj ustanovi koristi se digitalni uređaj uz prednost kompjuterske obrade slike.
MSCT (multislojna kompjutorizirana tomografija) abdomena uključuje pregled cijelog abdomena, s tim da se selektivo mogu raditi regije od interesa, npr. MSCT gornjeg abdomena, zdjelice ili ciljano nadbubrežnih žlijezda.Ovom pretragom dobivamo dijagnostičke informacije o utrobnim organima, uključujući jetru, gušteraču, slezenu, žučni mjehur i vodove, potom bubrege, nadbubrežne žlijezde, mokraćni mjehur i unutrašnje spolne organe – prostatu kod muškaraca, te maternicu i jajnike kod žena. Također se uočavaju grublje patomorfološke promjena na probavnom sustavu. Na našem MSCT uređaju sa 16 redova detektora dobivamo vrlo visoku rezoluciju slike sa mogućnošću naknadnih trodimenzionalnih rekonstrukcija.
Opisane pretrage za dobivanje slike koriste ionizirajuće zračenje te se primjenjuju na specifičnu indikaciju kliničara ili kod pozitivnih prethodno učinjenih pretraga (npr. ultrazvuka), a za potrebe daljnje obrade. Za procjenu prokrvljenosti i demarkaciju organa i patoloških procesa nerijetko se koriste jodna kontrastna sredstva koja se apliciraju intravenski.Prije skeniranja pacijent najčešće popije i razrijeđeno, vodotopljivo kontrastno sredstvo (Gastrografin) za markaciju želuca i crijevnih vijuga.
MR (magnetska rezonanca) abdomena je visokosofisticirana metoda za pregled organa abdomena i zdjelice. Kao i kod MSCTa selektivno ili ciljano se rade regije od interesa; najčešće MR gornjeg abdomena i/ili zdjelice. Također se zbog bolje diferencijacije lezija koriste intravenska paramagnetska kontrastna sredstva (gadolinij), no kod ove metode vrijednost nativne snimke u odnosu na nativni MSCT je veća. Još jedna velika i najvažnija prednost metode je da se za nastanak slike ne koristi ionizirajuće zračenje nego magnetsko polje.